2018 Results

EVENT.EVENT NAME1st2nd3rd4th5th6th
1Piobaireachd Junior - OpenLiam BrownJoshua Reilly
2March - OpenAllan RussellAndrew HallCalum BrownAnna Kummerlow
3Strathspey & Reel - OpenAllan RussellCalum BrownAndrew HallAnna Kummerlow
4Piobaireachd - OpenAllan RussellAnna KummerlowJames MackenzieJohn MacdonaldJack Taylor
5March U 14 - OpenAndrew RussellJoshua ReillyCalan DanielsCiara Anderson
6Marches - LocalJames McpetrieStuart PatersonCalan DaniesSarah Keir
7Strathspey & Reel - LocalJames McpetrieCalan DaniesSarah Keir
8March Strathspey & Reel U18 - OpenLiam BrownJoshua ReillyStuart PatersonCiara Anderson
9March Strathspey & Reel U18 LocalLiam BrownStuart PatersonCiara AndersonCalan Danies
10Hornpipe & Jig - OpenJames MackenzieAlan ClarkCalum BrownAnna Kummerlow
11Mace over the BarBill BarclayDerick DeanRoland StuartBert Summers
12Glenfiddich Event Age 18-25 Light Stone 16lbMurdo MastersonDaniel TroyJames Young
13Glenfiddich Event Age 18-25 Weight by ring 28lbDaniel TroyMurdo MastersonJames Young
14Glenfiddich Event Age 18-25 Light Hammer 16lbMurdo MastersonDaniel TroyGeorge EvansJames Young
15Glenfiddich Event Age 18-25 CaberMurdo MastersonDaniel TroyJames Young
16Glenfiddich Event Age 18-25 Weight over bar 40lbGeorge EvansDaniel TroyMurdo MastersonJames Young
17Putting Light Stone - LocalJames DawkinsJohn FyvieRamsay DickieTim Tubby
1828lb Weight by ring - LocalJames DawkinsJohn FyvieRamsay DickieFraser Davidson
19Throwing Light Hammer - LocalJohn FyvieTim TubbyRamsay Dickie
20Throwing Caber - LocalJames DawkinsJohn FyvieRamsay DickieFraser Davidson
21Throwing the Light Hammer OpenKyle RandallsMurdo MastersonJames DawkinsVlad TucacekCraig SinclairJamie Gunn
22Throwing Heavy Hammer 22lbKyle RandallsMurdo MastersonCraig SinclairVlad TucacekJamie GunnScott Rider
23Throwing 28lb Weight by ring - OpenScott RiderLukasz WentaVlad TucacekJamie GunnKyle RandallsCraig Sinclair
24Putting Light Stone - 16lb OpenVlad TucacekScott RiderLukasz WentaJamie GunnGeorge EvansKyle Randalls
25Putting Heavy Stone OpenScott RiderVlad TucacekLukasz WentaKyle RandallsJamie GunnGeorge Evans
26SCOTTISH CHAMPIONSHIP 56LB WEIGHT FOR DISTANCEScott RiderLukasz WentaJamie GunnVlad TucacekKyle RandallsCraig Sinclair
27Tossing Caber - OpenLukasz WentaVlad TucacekScott RiderJamie GunnKyle RandallsCraig Sinclair
2856lb Weight over Bar - OpenVlad TucacekLukasz WentaScott RiderJamie GunnJamie GunnJamie Gunn
29Tug O'War - Open Championships - 725kg weight limitCornhillElginStrathardleStrathdee
30Youth Championships 220y Boys Open u16 yearsFinlay HallKirk HutchisonFreddie LambertWill Farquharson
31Youth Championships 220y Girls Open u16 yearsSophie FarquharsonEllie HoodCarlie Esslemontleona Reid
32220 Yards Race - LocalTim TubbyOssian ArthurFraser DavidsonLiam Thomson
33Youth Championships Half Mile Boys Open u16 yearsKirk HutchisonCaiden Macrae
34Youth Championships Half Mile Girls Open u16 yearsRuby FirthEllie Hoodleona Reid
35Half Mile Race - Local (3 laps)Ossian ArthurFraser DavidsonTim Tubby
36100 Yards - Open - HeatsAntony DaffurnDavid IrvineFraser MacdonaldStewart ClarkBruce DonaldFraser Davidson
37Youth Championships 100y Boys Open u 16 yearsDuncan HoodKirk HutchisonFreddie LambertWill Farquharson
38Youth Championships 100y Girls Open u16 yearsSophie FarquharsonEllie HoodCarlie EsslemontPenny Irvine
39Childrens Races - Open Boys & Girls 4,5,6yNathaniel CraigTommy McdonaldElla Rose-McraeJack Williams
40Childrens Races - Open Boys & Girls 7,8,9yCara JohnstonCaiden McraeWilf PryorEmma Tivendale
41Childrens Races - Open Boys & Girls 10,11,12yTorin ReidAndrew MoirJack PryorJack Esslemont
42 Long Leap - Local Fraser Davidson Ossian Arthur James Dawkins Tim Tubby
43 Long Leap - Open Antony Daffurn David Irvine Stewart Clark Fraser Davidson Fraser Macdonald
44 Long Race (One Mile) - Open (6laps) James Crowe James Hoad Hamish Battle
45 Hop, Step and Leap - Open Antony Daffurn Stewart Clark Fraser Macdonald Fraser Davidson Bruce Donald
46 Short Race 220y - Open Final Antony Daffurn David Irvine Fraser Macdonald
47 Running High Leap - Open Antony Daffurn Stewart Clark Fraser Davidson
48 SCOTTISH 800m footrace. Half Mile Race - Open (3 laps) James Crowe James Hoad Bruce Donald Stewart Clark
49 Hill Race - Open James Hoad James Crowe Kyle Greig Hamish Battle Joseph Wright Donald Evans
50 Hill Race - Open - Women Virginie Barrand Sally Wallis Anisha Badial Ruth MacKenzie Sara Hendry Rebecca Pery
Best Local Male Kyle Greig
Best Local Female Sally Wallis
51 440y Race - Open Bruce Donald Fraser Macdonald Stewart Clark Antony Daffurn
52 Vaulting with Pole - Open David Metnicak Donald Bradley Fraser Davidson Stewart Clark
53 Sack Race - Open Jonathan Irvine Kirsty Hector Emma McPherson Penny Irvine
54 Highland Fling - Local - 9 and under Kali Smith Kyla Dey Katie Grant Brooke Robertson Isla Nicoll
55 Highland Fling - Local - 10,11,12y Mhairi Mcpherson Emma Stevenson Amy Lawson Caitlin Forbes
56 Highland Fling - Local - 13,14,15y Jade Coutts Jessica Batchelor Ailsa Kinkead Caragh Welsh
57 Sword Dance - Local 9 and under Kali Smith Kyla Dey Brooke Robertson Isla Nicoll
58 Sword Dance - Local 10,11,12y Ella Gray Emma Stevenson Amy Lawson Mhairi Mcpherson
59 Sword Dance - Local 13,14,15y Jessica Batchelor Christina Cox Grace Nicoll Caragh Welsh
60 Seann Triubhas - Local 9 and under Kali Smith Kyla Dey Katie Grant Brooke Robertson
61 Seann Triubhas - Local 10,11,12y Mhairi Mcpherson Amy Lawson Emma Stevenson Ella Gray
62 Seann Triubhas - Local 13,14,15y Abigael Gray Christina Cox Caragh Welsh Jessica Batchelor
63 Highland Fling - Local 16+ Emma Mcpherson Georgene Donaldson Eva Handsley Rosa Donaldson
64 Seann Triubhas - Local 16+ Emma Mcpherson Eva Handsley Karen Fowlie Rosa Donaldson
65 Sword Dance - Local 16+ Georgene Donaldson Karen Fowlie Rosa Donaldson Eva Handsley
66 Flora MacDonald's Fancy - Local 16+ Emma Mcpherson Karen Fowlie Eva Handsley Georgene Donaldson
67 Half Reel of Tulloch - Local 10,11,12y Mhairi Mcpherson Emma Stevenson Amy Lawson Ella Gray
68 Flora MacDonald's Fancy - Local 13,14,15 Jessica Batchelor Christina Cox Jade Coutts Abigael Gray
69 Sailors Hornpipe - Local 13,14,15y Abigael Gray Jessica Batchelor Caragh Welsh Christina Cox
70 Irish Jig - Local 13,14,15y Abigael Gray Christina Cox Caragh Welsh Jade Coutts
71 Highland Reels - Open - 16+ Michelle Gordon Rachel Walker Hamish Mcinnes Laura Boyle
72 Highland Fling - Open 16+ Michelle Gordon Rachel Walker Laura Smith Hamish Mcinnes
73 Sword Dance - Open 16+ Rachel Walker Hamish Mcinnes Michelle Gordon Laura Smith
74 Flora MacDonald's Fancy - Open 16+ Hamish Mcinnes Rachel Walker Laura Smith Michelle Gordon
75 Highland Fling - Open 9 and under Jessica Wilson Eilidh SmithEvie Meldrum Bailey Martin
76 Highland Fling - Open 10,11,12 Erin Jamieson Eva Collister Ellie Rennie Ruby Baillie
77 Highland Fling - Open 13,14,15 Rosey Watt Meggie Martinlyall Katy Stewart Charlotte Simpson
78 Sword Dance - Open 9 and under Evie Meldrum Jessica WilsonKali SmithLucy Milne
79 Sword Dance - Open 10,11,12 Molly Smith Lucy Stewart Eva Macdonald Ellie Rennie
80 Sword Dance - Open 13,14,15 Brogan MartinEmma Smart Rosey WattRachel Havlin
81 Seann Triubhas - Open 9 and under Eilidh Smith Evie Meldrum Ellie KilfedderJessica Wilson
82 Seann Triubhas - Open 10,11,12 Amy Smart Eva Collister Ellie Rennie Scot Knight
83 Seann Triubhas - Open 13,14,15 Brogan Martin Rosey WattEmma Smart Katy Stewart
84 Irish Jig - Local 16+ Emma Mcpherson Georgene Donaldson Rosa Donaldson Eva Handsley
85 Hornpipe - Local 16+ Emma Mcpherson Rosa Donaldson Eva Handsley Georgene Donaldson/Karen Fowlie
86 Half Reel of Tulloch - Open 10,11,12 Ruby Baillie Amy Smart Molly Smith Ellie Rennie
87 Half Reel of Tulloch - Open 13,14,15 Emma Smart Rosey WattBrogan Martin Leaha Batchelor
88 Flora MacDonald's Fancy - Open 13,14,15 Rosey Watt Brogan MartinEmma SmartChanel Gillon
89 Seann Triubhas - Open 16+ Laura Boyle Rachel Walker Michelle Gordon Laura Smith
90 Sailors Hornpipe - Open 13,14,15 Emma Smart Rachel Havlin Stephanie BuchanCharlotte Simpson
91 Irish Jig - Open 13 14 15 Rosey Watt Rachel Havlin Brogan Martin Abby Turnbull
92 Sailors Hornpipe - Open 16+ Laura Smith Rachel Walker Laura Boyle Michelle Gordon
93 Irish Jig - Open 16+ Rachel Walker Laura Smith Laura Boyle Hamish Mcinnes/Michelle Gordon
94 Two Scottish Tunes own choice, 12 years & Under Local Charlotte Slater Euan Blackhall Luca Santangelo Phoebe Brown Craig Mitchell
95 Any 3 Scottish tunes 15y and under open Charlotte Slater Rhiann Matthew Rachel Havlin Jemma Christie
96 March, Strathspey & Reel Local Competition any age Eilidh Anderson Rhiann Matthew Heather Anderson Jemma Christie
97 Slow Air, March, Strathspey and Reel - Open 16+ Anne Mitchell Rosie Winchester James Macgregor Eilidh Anderson
BEST ABOYNE DRESS
12 and UnderEva McDonald
13, 14, 15 yearsBrogan Morton
16+Emma McPherson
EVENT. 49 & 50 HILL RACE              
NAMEADDRESSTIMEPOSITIONFEMALE
66Mr James HoadAberdeen40.031
70Mr James CroweDundee41.152
135Mr Kyle GreigAlford42.453
38Mr Hamish BeattieAlford43.384
115Joseph WrightGlassel44.065
107Donald EvansNorway46.036
119Ewan McmillanBanchory46.177
106Douglas AllanPerth47.108
32Neil WalkerCheshire47.359
49Mr Alex StokesMilltimber48.2710
65Martin CliffeCheshire48.5711
61Virginie BarrandAberdeen49.32121
14Mr Jamie RossBanchory49.5713
35Mr Euan WilsonInsch50.3314
84Mr Mark BaxterAuchterarder51.1015
12Mr Neil MurrayInverurie52.0616
3Mr Jack CookKirkintilloch52.3317
41Mr Andy LeslieAboyne52.3918
42Mr Andrew AitkenAberdeen53.2219
91Mr Drew TivendaleAboyne53.4920
78Mrs Sally WallisAboyne54.05212
11Miss Anisha BadialAberdeen54.16223
4Mr Thomas LindesayBeijing55.3623
96Mr Craig ParkAberdeen 56.0424
68Mr Neil MitchellAberdeen56.0525
128M MackinnonAberdeen57.1526
26Mr Matthew TillmanAberdeen57.2027
80Mr Thilo RahnAberdeen57.3728
40Mr Alistair LeslieAberdeen57.5629
31Mrs Ruth MackenzieAboyne58.34304
23Mr Colin RobertsonAboyne58.3431
75Mr David ChristieAberdeen58.5232
27Rory PatersonAboyne58.5533
98Mr Brian ChristieAlford58.5934
55Mr Chris DrewittAboyne59.0335
72Mr Peter FramptonAberdeen59.0836
63Mr Trevor RossAboyne59.2037
90Mr Mark TandyAboyne59.2838
81Mr Simon MarchingtonChilgrove59.2839
29Roshan FernandezLumphanan59.3340
28Mrs Sara HenryAboyne1.00.03415
7Mr Mark MacdonaldTorphins1.00.1342
93Mr James CruickshankAberdeen1.00.1843
95Mr Justin GreenAberdeen1.01.1544
37Rebecca PerryMarlborough1.01.17456
45Ross PerryMarlborough1.01.1846
102Neil MorganBridge of don1.01.2547
114Frances WrightGlassel1.01.44487
19Mrs Jennifer MurrayInverurie1.01.45498
10Mr Ringo SchallerWetterzeube1.01.5250
6Mr Lutz DildeyKyffhauserland1.02.2451
71Mr Ian ThomAberdeen1.02.2652
103Mrs Susan MceneaneySterrebeek1.02.39539
105Andre YuillBanchory1.03.0054
33Calum ColmackAboyne1.03.2655
74Mr Sean OsullivanAboyne1.03.4856
94Mr Duncan CampbellInverurie1.04.0457
123Fergus TrimSterling Hall1.04.2758
133Richard IngramInverurie1.04.2859
83David ProvanAboyne1.04.4560
132Catherine MacFarlaneAboyne1.04.556110
104Andy BurnettGlossop1.05.4362
43Mr Graeme NicollAboyne1.05.5063
44Mr Craig FotheringhamEdinburgh1.06.1664
47Mr Freddie LambertBroughton1.07.3565
92Daniel WhitesideToddington1.07.5466
69Mrs Kim LeslieAboyne1.09.006711
73Mr Edward SmithBelfast1.09.0268
85Mr Duncan CassieAboyne1.09.1869
97Mr Peter StrachanMontrose1.09.5770
25Gavin MacraeEdinburgh1.10.3671
39Mr David McguiganTorphins1.10.4272
2Keith YoungAboyne1.10.5373
101Warren BurgessAboyne1.11.0974
1Miss Carole BrownAboyne1.11.137512
77Sean SalujaAboyne1.11.3276
82Russ ValentineAngus1.11.3577
36Mrs Dara WilsonInsch1.11.517813
58Mr Roderick CampbellAlford1.12.0679
24Mr Raymond MowatAboyne1.12.3580
5Mr Pascal VossenLondon1.12.4281
67Mr Paul PatrickBallater1.13.1282
88Mrs Alison MathersAberdeen1.13.488314
89Mr George TaylorAberdeen1.13.4884
22Mr Ross BarracloughAboyne1.14.4485
76Mrs Jeanette LoweAberdeen1.15.448615
50Melanie MacgregorEdinburgh1.15.488716
60Claire GarnerLondon1.15.488817
99Andrew WhitesideTeddington1.15.5789
8Mr Mark LewisAboyne1.16.1090
30Mrs Rosie JonesAboyne1.16.109118
62Mr Bob CoullPeterculter1.16.3792
53Mr Joe StirtonTarland1.18.0493
59Mr Andy OvertonAboyne1.19.1494
17Shane MannixAboyne1.22.1995
100Sue TaylorAlford1.25.079619