2014 Results

2014 event list

EVENT NAME1st2nd3rd4th5th6th
Piobaireachd Junior - OpenJohn DewCalum BrownLiam DonaldsonIan LeahyLee Taylor
March - OpenGavin FergusonGreig CanningAlan RussellCraig Sutherland
Strathspey & Reel - OpenGreig CanningGavin FergusonCraig SutherlandAlan Russell
Piobaireachd - OpenAlan RussellGavin FergusonAnna KummerlowCraig SutherlandFraser MaitlandRobert Gibb
March U 14 - OpenMatthew McSheffreyLiam BrownRobert Howie
Marches - LocalJames McPetrieAlasdair MacDonaldDougie KoyIan LeahyMurray WattLee Taylor
Strathspey & Reel - LocalJames McPetrieLee TaylorMurray WattIan Leahy
March, Strathspey & Reel U18 - OpenJohn DrewCalum BrownLiam DonaldsonMurray Watt
March, Strathspey & Reel U18 LocalCalum BrownMurray WattLee TaylorIan Leahy
Hornpipe & Jig - OpenCraig SutherlandRobert GibbUrsa BeckfordAlan Russell
Mace over the BarNot Run
Glenfiddich Event Age 18-25 Light Stone 16lbJamie GunnGreg WalkerDale WalkerSam O'KaneJames DawkinsRamsay Dickie
Glenfiddich Event Age 18-25 Weight by ring 28lbJamie GunnGreg WalkerDale WalkerSam O'KaneJames DawkinsRamsay Dickie
Glenfiddich Event Age 18-25 Light Hammer 16lbJames DawkinsJamie GunnGreg WalkerSam O'KaneRamsay DickieDale Walker
Glenfiddich Event Age 18-25 CaberJames DawkinsGreg Walker/Jamie GunnDale Walker/Sam O'KaneRamsay Dickie
Glenfiddich Event Age 18-25 Weight over bar 40lbJamie GunnSam O'KaneDale Walker/Greg WalkerRamsay Dickie/James Dawkins
Putting Light Stone - LocalJohn FyvieGrant SinclairJames DawkinsTom Fyvie
28lb Weight by ring - LocalJohn FyvieJames DawkinsTom FyvieGrant SinclairBrett Nicol
Throwing Light Hammer - LocalJames DawkinsGrant SinclairJohn FyvieTom Fyvie
Throwing Caber - LocalJohn Fyvie/Grant Sinclair/James DawkinsTom Fyvie/Ramsay Dickie
Putting Heavy Stone - OpenScott RyderLorne CulthartCraig SinclairBruce RobbJohn McLeodGrant Sinclair
Putting Light Stone 16lb - OpenScott RyderLorne CulthartCraig SinclairBruce RobbJohn McLeodJohn Fyvie
Throwing Heavy Hammer 22lb - OpenCraig SinclairLorne CulthartS RyderJames DawkinsJohn McLeodBruce Robb
SCOTTISH - 56lb weight by ring - OpenScott RyderBruce RobbCraig SinclairLorne CulthartJohn McLeodJohn Fyvie
Throwing Heavy Hammer - OpenCraig SinclairBruce RobbGrant SinclairScott RyderJohn McLeodJohn Fyvie
Tug O War - Open - 114.5 stoneMount BlairStrathardleEchtBalmoral
Throwing 28lb Weight by ring - OpenScott RyderCraig SinclairLorne CulthartBruce RobbJohn McLeodG Walker
56lb Weight over Bar - OpenScott Ryder/Craig SinclairLorne Culthar/Bruce RobbGrant Sinclair/John McLeod
Tossing Caber - OpenScott RyderLorne Culthart/Bruce Robb/Craig SinclairJohn McLeodGrant Sinclair/John Fyvie
Aboyne Local Youth Championships 220y Boys 13,14,15Osh ArthurKurt GrantTommy ErnieTheo Ibarra
Aboyne Local Youth Championships 220y Girls 13,14,16Not Run
220 Yards Race - Local Callum KeenanKathryn ChristieTim TubbyHamish Leeson
Aboyne Local Youth Championships Half Mile Boys 13,14,15
Aboyne Local Youth Championships Half Mile Girls 13,14,15Not Run
Half Mile Race - Local (3 laps)Brad ArthurCalum KitchingFraser DavidsonCallum Keenan
100 Yards - Open - Heats
Aboyne Local Youth Championships 100y Boys 13,14,15Osh ArthurKurt GrantTommy ErnieTheo Ibarra
Aboyne Local Youth Championships 100y Girls 13,14,16Not Run
100 Yards - Open FinalCalum InnesJegor MijavovSam LyonJamie SinclairAndrew Murphy
Childrens Races - Open Boys & Girls 4,5,6y
Childrens Races - Open Boys & Girls 7,8,9y
Childrens Races - Open Boys & Girls 10,11,12y
Childrens Races - Open Boys & Girls 13,14,15y
Long Leap - LocalHamish LeesonFraser DavidsonCallum KeenanKathryn Christie
Long Leap - OpenCalum InnesSam LyonJoel PocklingtonAndy Murphy
Long Race (One Mile) - Open (6laps)Mark MitchellSam BurgessColin WelshCalum Kitching
Hop, Step and Leap - OpenSam LyonAndy MurphyJoel PocklingtonFraser DavidsonJamie Sinclair
Short Race 220y - Open FinalCalum InnesJamie SinclairAndy MurphyJegor Mijavov
Running High Leap - OpenSam LyonAndy MurphyCalum InnesFraser Davidson
SCOTTISH 800m footrace. Half Mile Race - Open (3 laps)Mark MitchellColin WelshStewart MillarPatrick Bowman
Hill Race - OpenMark MitchellAlexander ChapelinJames EspieCraig RobertsonStuart Pringle
Hill Race - Open - WomenSonia ArmitageRuth MacKenzieLesley ClarkSarah Dunn
Best Local MaleJames Espie
Best Local FemaleRuth MacKenzie
Relay Race - Inter AcademyNot Run
440y Race - OpenJamie SinclairSam LyonJegor MijavovStewart Millar
Sack Race - Open
Highland Fling - Local - 9 and underPoppy FraserKirsty DundasHelena HutchisonAilsa Kinkead
Highland Fling - Local - 10,11,12yEmma McPhersonGeorgene DonaldsonCaitlin FraserJessica Batchelor
Highland Fling - Local - 13,14,15yEilish MurphyMhairi WelshRosa DonaldsonErin Stirton
Sword Dance - Local 9 and underPoppy FraserJade CouttsAndrea YeatsKirsty Dundas
Sword Dance - Local 10,11,12yEmma McPhersonCaragh WelshCaitlin FraserAbigael Gray
Sword Dance - Local 13,14,15yEilish MurphyMaddy SilcockErin StirtonRosa Donaldson
Sean Triubhas - Local 9 and underKirsty DundasAndrea YeatsPoppy FraserAilsa Kinkead
Sean Triubhas - Local 10,11,12yEmma McPhersonGeorgene DonaldsonAbigael GrayCaragh Welsh
Sean Triubhas - Local 13,14,15yEilish MurphyMaddy SilcockGeorgia SmithMhairi Welsh
Highland Fling - Local 16+Eva HandsleyAlicia DinnieGemma SinclairKirsty Florence
Sean Triubhas - Local 16+Eva HandsleyAbbie DuthieAlicia DinnieGemma Sinclair
Sword Dance - Local 16+Eva HandsleyAlicia DinnieAbbie DuthieKirsty Florence
Flora MacDonald's Fancy - Local 16+Eva HandsleyKirsty FlorenceAlicia DinnieGemma Sinclair
Half Reel of Tulloch - Local 10,11,12yEmma McPhersonGeorgene DonaldsonZoe DuckworthCaragh Welsh
Flora MacDonald's Fancy - Local 13,14,15Eilish MurphyRosa DonaldsonErin StirtonMaddy Silcock
Sailors Hornpipe - Local 13,14,15yEilish MurphyRosa DonaldsonAnna DixonGeorgia Smith
Irish Jig - Local 13,14,15yEilish MurphyRosa DonaldsonErin StirtonAnna Dixon
Highland Reels - Open - 16+Rachael WalkerLaura SmithDuncan SlessorLaura Boyle
Highland Fling - Open 16+Laura SmithLiam ElphickRachael WalkerShannon Elphick
Sword Dance - Open 16+Rachael WalkerLaura BoyleDuncan SlessorLiam Elphick
Flora MacDonald's Fancy - Open 16+Laura SmithRachael WalkerDuncan SlessorLaura Boyle
Highland Fling - Open 9 and underRosey WattChristy GrahamHannah McSheffreyEmma Smart
Highland Fling - Open 10,11,12Brogan MartinConnor WoodcockGeorgina AndrewSelina Gordon
Highland Fling - Open 13,14,15Michelle GordonBethannie MichieBenna RuncieKaitlyn Radford
Sword Dance - Open 9 and underHannah McSheffreyRosey WattEmma SmartTilly Martin
Sword Dance - Open 10,11,12Connor WoodcockBrogan MartinSelina GordonEmma McPherson
Sword Dance - Open 13,14,15Benna RuncieBethannie MichieNiamh McSheffreyNiamh Wallace
Sean Triubhas - Open 9 and underRosey WattChristy GrahamEmma SmartHannah McSheffrey
Sean Triubhas - Open 10,11,12Connor WoodcockBrogan MartinSelina GordonEmma McPherson
Sean Triubhas - Open 13,14,15Michelle GordonBenna RuncieBethannie MichieNiamh McSheffrey
Irish Jig - Local 16+Kirsty FlorenceEva HandsleyRachel CrawfordGemma Sinclair
Hornpipe - Local 16+Eva HandsleyGemma SinclairKirsty FlorenceRachel Crawford
Half Reel of Tulloch - Open 10,11,12Brogan MartinConnor WoodcockSelina GordonGeorgina Andrew
Half Reel of Tulloch - Open 13,14,15Michelle GordonBethannie MichieBenna RuncieKaitlyn Radford
Flora MacDonald's Fancy - Open 13,14,15Benna RuncieMichelle GordonBethannie MichieNiamh McSheffrey
Sean Triubhas - Open 16+Laura SmithLaura BoyleRachael WalkerLiam Elphick
Sailors Hornpipe - Open 13,14,15Bethannie MichieBenna RuncieNiamh WallaceKaitlyn Radford
Irish Jig - Open 13,14,15Benna RuncieBethannie MichieMichelle GordonKaitlyn Radford
Sailors Hornpipe - Open 16+Duncan SlessorLaura SmithRachael WalkerLaura Boyle
Irish Jig - Open 16+Rachael WalkerLaura BoyleLaura Smith
Two Scottish Tunes own choice, 12 years & Under LocalRhiann MatthewJemma ChristieHannah Langley
Any 3 Scottish tunes 15y and under openStuart DavidsonEllie McLarenEilidh MacLeodCatherine SpeightRyan Littlejohn
March, Strathspey & Reel Local Competition any ageEilidh AndersonDavid AndersonEllie McLarenRhiann Matthew
Slow Air, March, Strathspey and Reel - Open 16+ George DavidsonEilidh AndersonDavid Anderson

Hill Race Results 2014

NameAddressTimePosition
Mark Mitchell31 Councillors Walk, Forres IV36 7HA44'251
Alexander ChapelinSt Machars, Murtle Estate, Bieldside, Aberdeen AB15 9EN45'092
James EspieCoritulloch, Dinnet, Aboyne AB34 5NN46'133
Craig RobertsonStruan Cushnie, Alford AB33 8LH46'514
Stuart Pringle4 Culblean Cottages, Coull AB34 4TR47'365
Iain Anderson72 Cortachy Crescent, Kirriemuir47'456
Sam BurgessAboyne AB34 5JF48'477
Donald Kerridge6 Scolty View, Banchory AB31 5WD49'208
Leonard D MarketGutenbergstr.20, Gaggenau, Germany 7657150'439
Gareth DaviesSimpson House, Glenalmond College, Perth PH1 3RY50'5110
Stanley Topalian2 Braeside, Arrochar G83 7AA50'5811
Michael Birnie79 Raemoir Avenue, Banchory AB31 5HE51'0112
Rab MurraySouth Garmund, Turriff AB53 5TQ51'1413
Stephen Smith15 The Linton, Suachen AB51 7LG51'2214
Ewan Kerridge6 Scolty View, Banchory AB31 5WD51'2415
Stephen Addy20 View Terrace, Aberdeen AB25 2RR51'3616
Gordon McIntyre57 Stewarton Drive, Cambuslang Glasgow G72 8DQ51'5817
Ian Rentoul3 Inchley Terrace, Torphins AB31 4GJ52'0618
Neil Walker33 Banichall Lane, Hale, Cheshire CA15 0CE52'1419
Jon MusgraveGardens Cottage, Dess AB34 5BA52'2920
Robert Ross53D Orchard Street, Aberdeen AB4 3DB52'3921
Christopher Arran54 Wheeldon Avenue, Derby DE22 1HN53'4322
Matthew Arran54 Wheeldon Avenue, Derby DE22 1HN53'4923
Dirk WallisBalfour Cottage East, Birse, Aboyne AB34 5BY53'5924
Sonia Armitage7 St Ninians, Monymusk, Inverurie AB51 7HF54'1325
M Wright41 Silverbank Crescent, Banchory AB31 5YQ54'1726
D Paddy Devlin13 Albury Place, Aberdeen AB11 6TQ54'2727
Ruth MackenzieWest Newmill, Tarland AB34 4UR54'3128
Angus McCanceHouse of Strachan, Banchory AB31 6NN55'2629
Robin KindersleyWest Lodge, Aboyne55'3330
Geoff Knight3 Oldford Walk, Milltimber, Aberdeen AB13 0JC56'2031
Liam ClarkWaterfield, Tillybirtoch AB51 7PS56'2532
Richard Ingram2 Blythewood Place, Inverurie AB51 3XE57'1933
Colin Gardiner32 Makati Villas, Bahrain 100257'4934
Alexander LeightonMarshall Cottage, Raemoir Road, Banchory AB31 4ER57'5335
Michael BrownArron Lodge, Ballater Road, Aboyne AB34 5HY57'5736
Andy ForbesWellgrove West, Birse, Aboyne AB34 5ER57'5837
Neil Morgan6 Meuburgh Circle, Bridge of Don, Aberdeen AB22 8QZ58'0038
Brian ChristieCottars Best, Alford AB33 8HN58'1239
Steve GunnFirmouth, Ballater Road, Aboyne AB34 5HY58'1340
Alberto Lopez3/5 Heriot Bridge, Edinburgh EH1 2HR58'4041
Dave ProvanAilsa Craig, Ballater Road, Aboyne AB34 5HY58'5642
Phil Mann7 Lilybank Place, Aberdeen AB24 4PX59'0043
Johnathon Hauxwell138 Portsmouth Road, Cobham, Surrey KT11 1HX59'0344
Ruprt WillaimsHarvestone Farmhouse, Premnay, Insch AB52 6PR59'2345
Alistair ScottMill of Kincraigie, Coull, Tarland AB34 4TF59'3246
Lucas KuppCzech Republic59'3447
Chris Richardson77 Queens Road, Aberdeen AB15 4ZR59'3648
Will FletcherAboyne AB34 5HF59'3949
Lesley ClarkWaterfield, Tillybirtoch AB51 7PS60'0550
Sarah DunnGardens Cottage, Dess AB34 5BA60'2151
Marie EntwhistleGallowgairn Cottage, Torphins AB31 4HP60'2152
Calum Cormack11 Barclay Park, Aboyne AB34 5JF61'1053
Ben Coward168 Moss Avenue, Airdrie, ML6 7PN61'2354
Keith YoungThe Birches, Bellwood Drive, Aboyne AB34 5QG61'3555
Jennie GlassDinnet, Aboyne AB34 5UV62'0456
Warren BurgessTanardale, 52 Barclay Park Aboyne AB34 5JF62'4557
Ian CranWhitehouse Cottage, Montgarrie, Alford AB33 8AT62'5158
Colleen Black10 Castlepark Drive, Kintore AB51 0SL63'0359
Kieran PhillipForenana AB23 8YJ64'2060
Debbie Fielding9 School Road, Peterculter AB14 64'2161
Nicol PatonFlat 1, The Old Bakery, Balleter Road, Aboyne AB34 5HN65'3262
Johnathon Christie43 Charlton Crescent, Aboyne AB34 5GN66'1663
Val ShawCoull Mill, Aboyne AB34 5JU66'2064
Katie HendersonCamasunary, Auchinhour AB31 4QQ66'3465
Garry Mitchell25 Priory Gardens, Stamford, Lincs PE9 2EG67'1766
Ian MackenzieWest Newmill, Tarland AB34 4UR67'3767
Pearce O'Halloran12 Barclay Park, Aboyne67'5768
Walter BucherBox 861, Smothers BC, Canada VOJ-2NO69'1069
Iain Murphy25 Priory Gardens, Stamford, Lincs PE9 2EG69'4370
Neil PhillipCowhill Croft, Balmedie AB23 69'5771
Alan StuartSouth Ferrer, Dinnet Aboyne AB34 5LD71'0172
Paloma Heras3/5 Heriot Bridge, Edinburgh EH1 2HR71'1073
Chemaine Picharb5 Huntly Cottages, Aboyne AB34 5HD72'0674
Duncan Carson72'0975
Rhona Graham3 Todhall Farm Cottage, KY15 4RQ72'1576
Joe Stirton4 Market Stance, Tarland AB34 9UG72'3377
Duncan Murphy23 Priory Gardens, Stamford, Lincs PE9 2EG73'2178
Paul Patrick60 Golf Road, Ballater AB35 5RG74'2079
Tony O'Shea27 Barclay Park, Aboyne AB34 5JF74'2280
Sean SaluzaShebhost, Birse Aboyne AB34 5EN74'3781
Chloe ColcoughEast Lorn, Aboyne AB34 76'2282
Casper LettEast Lorn, Aboyne AB34 76'2383
Alfred McKayNorth Blackburn, Netherley AB39 3QJ76'3784
Stuart MarrBenvien, Elrick, Westhill AB32 6TB80'1685
Bev SmithSchool Cottage, Coaley, Glos GL11 5ED81'1386
Victoria Bruce54 Park Avenue, Edinburgh EH15 1JR81'1487
Maia BristolAustria81'1688
Simone GreenThe Pines, Bridgeview Road, Aboyne AB34 5HB84'0989
Hitesh Mitchell-MetahOrdie Bakery, Ordie, Aboyne AB34 5LS84'0990